słuchawki dla gracza
fot. unsplash.com

Dzisiejszy świat jest coraz bardziej zatłoczony przez otaczający go hałas. Na szczęście istnieje rozwiązanie, aby odizolować się od świata zewnętrznego, poza zwiększeniem głośności muzyki. Wiele słuchawek jest obecnie wyposażonych w aktywną redukcję szumów. To doskonały pomysł na prezent na Walentynki i wiele innych okazji! 

Nieporozumienie w kwestii nazewnictwa

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnego nieporozumienia: termin „redukcja hałasu” nie oznacza, że hałas z otoczenia jest całkowicie wyeliminowany. Technika ta pozwala użytkownikowi na tłumienie różnych zewnętrznych hałasów. Dzięki słuchawkom z redukcją szumów możesz cieszyć się muzyką w samolocie lub pociągu bez ryku turbin lub dźwięku osi na torach!

Trochę historii – jak powstały słuchawki z redukcją szumu?

Od kilku lat wszystkie liczące się marki słuchawek oferują modele ze wbudowaną redukcją szumów. Jednak technologia ta istnieje już od dłuższego czasu.  Amar Bose zgłosił w 1986 roku patent na urządzenie do aktywnej redukcji hałasu. Pierwsze słuchawki z tą technologią zostały opracowane specjalnie dla pilotów samolotów i helikopterów. Dopiero później Bose rozszerzył swój oryginalny patent na słuchawki konsumenckie.

słuchawki z redukcją szumów
fot. unsplash.com

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

 

Kiedy masz zamiar zakupić słuchawki z redukcją szumu, na przykład jako prezent dla gamera, to musisz wiedzieć, na jakie parametry są w przypadku słuchawek najważniejsze. Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę podczas wyboru? Co jest ważne, a co nie?

Pasywna i aktywna redukcja hałasu

Zanim przejdziemy do szczegółów technicznych, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między pasywną a aktywną redukcją hałasu. Pasywna redukcja hałasu jest łatwa do osiągnięcia: wystarczy założyć słuchawki, aby wyeliminować część hałasu z otoczenia. Najbardziej efektywnymi modelami są słuchawki wokółuszne lub monitory douszne, które albo całkowicie zamykają uszy (słuchawki), albo znajdują się bezpośrednio w kanale słuchowym (monitory).

Jak działa redukcja szumów?

Aktywna redukcja hałasu działa w dość prosty sposób. Mikrofon wychwytuje hałas otoczenia — na przykład warkot turbin samolotu lub toczenie się samochodu — a procesor niweluje go, wysyłając dokładnie przeciwne sygnały dźwiękowe. Sygnały te są przekazywane do słuchawek wraz z muzyką. Wynik? Cisza.

słuchawki douszne
fot. unsplash.com

Korzyści wynikające z redukcji hałasu

Redukcja hałasu redukuje dźwięki otoczenia, aby słuchanie było bardziej komfortowe. Ponadto nie musisz zwiększać głośności muzyki, dzięki czemu możesz cieszyć się godzinami bezpiecznego słuchania. Oznacza to, że w głośnym otoczeniu można zachować rozsądny poziom głośności i nie przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu. Kolejną zaletą jest to, że możesz używać redukcji szumów nawet bez słuchania muzyki!

Bezpieczeństwo słuchawek

Kiedy wybierasz słuchawki, to ważne jest to, jak bardzo są one bezpieczne. Przy niższej głośności zmniejsza się ryzyko uszkodzenia słuchu. Ponadto, przeciwne sygnały dźwiękowe, o których mowa powyżej, nie są wysyłane do uszu, ale na zewnątrz. Oczywiście zalecamy, aby nigdy nie używać słuchawek — z redukcją lub bez redukcji hałasu — podczas jazdy samochodem, motocyklem lub rowerem. Słuchawki te są jednak idealne do słuchania muzyki w pociągu, w samolocie czy w biurze. I jak w przypadku wszystkich słuchawek, nie zaleca się długotrwałego użytkowania. Rób krótkie przerwy, aby dać odpocząć uszom!

Wady redukcji hałasu – czyli kiedy nie kupować słuchawek?

Oczywiście, są takie. Słuchawki z redukcją szumów zużywają dużo energii i dlatego wymagają baterii. W niektórych zestawach technologia ta jest wbudowana w zestaw słuchawkowy, a w innych znajduje się w małym pudełku. W większości przypadków baterię można naładować za pomocą dostarczonego kabla USB. Należy również pamiętać, że jeśli bateria jest rozładowana, korzystanie z tej funkcji nie jest możliwe. Wreszcie, słuchawki z redukcją szumów są często cięższe od standardowych modeli i mają wyższą cenę. Otrzymujesz jednak zestaw słuchawkowy, który chroni Twoje uszy przed szkodliwym hałasem i zapewnia optymalny komfort słuchania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here