Kupno mieszkania — Rynek nieruchomości pierwotny i wtórny. Czym się różnią, jakie mają plusy i na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

0
9734

Kupno mieszkania do zawsze wiele pytań i bardzo mało odpowiedzi. Jedną z największych wątpliwości jest ta odnośnie rynku, na którym będziemy chcieli kupić mieszkanie. Wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym nie zawsze jest prosty i szybki. Każde rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy. W tym tekście poruszamy kwestie wyboru typu mieszkania, które będziemy kupowali, dokładnie opisujemy najważniejsze informacje o każdym rynku oraz podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, podejmując tak ważną dla nas decyzje.

Cena i koszty utrzymania

Pierwszym elementem, na jaki należy spojrzeć, rozważając kupno mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego to cena i koszty. Dla wielu osób to kluczowy element, który będzie wręcz decydujący. Ogólnie mieszkania na rynku pierwotnym oferowane przez deweloperów są droższe o kilkanaście procent. Taki stan rzeczy to przede wszystkim nowa technologia wykonania budynku, wyższe standardy czy dodatkowa infrastruktura i charakter osiedla. Choć tendencja ta jest widoczna, to nie zawsze jednak jest regułą. Czasami ceny mieszkań w centrum mogą być wyższe od nowych na obrzeżach miasta. Warto zatem porównywać konkretne opcje i mieszkania oraz odpowiedzieć na pytanie, co otrzymujemy za daną cenę. Dla niektórych osób cena wyższa może być do zaakceptowania, a dla innych wręcz przeciwnie. Minusem wyższych cen w budownictwie pierwotnym będzie konieczność posiadania wyższej zdolności kredytowej, jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt lub wkładu własnego.

Ważną częścią kosztów i ceny są koszty utrzymania mieszkania. W tym względzie dużo lepiej wypada rynek pierwotny. Jedyną opłatą przeważnie jest tylko opłata administracyjna, która może wynosić np. 100 lub 150 złotych miesięcznie. W mieszkaniu od dewelopera nie płacimy czynszu oraz funduszu remontowego, gdyż budynek jest nowy. Nie musimy również martwić się o nieprzewidziane koszty, gdyż obejmuje nas gwarancja. Jeśli więc posiadamy większą zdolność kredytową, możemy wyższą cenę kupną mieszkania powetować sobie niższymi miesięcznymi opłatami. Całkowity miesięczny koszt mieszkania może być zatem podobny do mieszkania z rynku wtórego.

Lokalizacja

Ważnym elementem każdego mieszkania, które chcemy kupić, jest jego lokalizacja. Rynek pierwotny to przeważnie nowe osiedla i obrzeża miasta. Rzadko spotyka się nowe bloki i budynku w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. Takie rozwiązanie może mieć pewne plusy np. jeśli zależy nam na nowym mieszkaniu w spokojnej okolicy właśnie na obrzeżach miasta, z których będzie dało się komfortowo dojeżdżać do pracy. Korzyścią tego rozwiązania jest także fakt, że nowe bloki budowane przez dewelopera powstają w otoczeniu osiedli jednorodzinnych oraz w lokalizacjach, które są budowane od podstaw. Dzięki temu oprócz cichej okolicy nie musimy obawiać się przypadkowych osób “kręcących się” po naszym osiedlu.

Mieszkania z rynku wtórnego to bardzo szerokie możliwości wyboru. Możemy takie mieszkania kupić zarówno w ścisłym centrum oraz w dowolnej lokalizacji. W takim wypadku do pracy możemy mieć bardzo blisko lub kupić mieszkanie w lokalizacji, która nam po prostu odpowiada. Rozwiązanie to jest najlepszym wyjściem dla osób, które chcą mieszkać w konkretnym miejscu. Plusem mieszkania z rynku wtórnego jest też dobre skomunikowanie ze środkami transportu, o które trudno w nowych lokalizacjach.

Remont i dostosowanie

Ważnym elementem kupna mieszkania jest również jego dostosowanie do naszych potrzeb. Kupując mieszkanie od dewelopera, przeważnie otrzymamy je w stanie deweloperskim, czyli z grzejnikami, gładziami bez kafelek – w stanie, który musimy samodzielnie wykończyć. Mieszkania z rynku wtórnego to wiele opcji — również od takich nadających się do remontu po mieszkania wyremontowane gotowe do zamieszkania. Jeśli zależy nam na własnym dostosowaniu mieszkania, warto wybrać mieszkania z rynku pierwotnego, gdyż daje ono największe możliwości. W mieszkaniach z rynku wtórnego w zdecydowanej większości przypadków będziemy musieli przynajmniej w pewnym stopniu demontować wyposażenie i dostosowywać mieszkanie do swoich potrzeb. Często też przeprowadzenie remontu “od 0” jest wygodniejsze szybsze i tańsze. Jeśli jednak nie mamy gotówki, warto wybrać tańsze mieszkanie z rynku wtórnego jedynie do lekkich poprawek.

Teren i otoczenie

Kolejną kwestią przy zakupie mieszkania jest teren wokół niego. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, będziemy musieli zaakceptować fakt, że teren wokół mieszkania jeszcze przez kilka lat będzie ubogi. Młode drzewa, częste rozbudowy czy brak wielu sklepów w okolicy to problemy, które mogą skutecznie utrudnić mieszkanie w danej lokalizacji, jeśli liczymy np. na park i rozbudowaną infrastrukturę handlowo usługową.

Kupno samego mieszkania

Kwestią bezpieczeństwa przy kupnie mieszkania jest także zakup samej nieruchomości. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, mamy pewność, że kupujemy konkretne namacalne mieszkanie. Kupując mieszkanie od dewelopera, często kupujemy je, zanim jeszcze powstanie. Jest to opcja bardziej ryzykowna. Jeśli jednak będziemy korzystali z pomocy np. biura nieruchomości i prawnika oraz kupowali mieszanie od renomowanego dewelopera, ryzyko znacznie spada. Możemy też próbować kupić mieszkanie gotowe lub takie, które już powstało w dużej części.

Jaki rynek wybrać?

Aby wybrać najlepszą dla nas opcję, powinniśmy na samym początku stworzyć listę priorytetów i rzeczy, które są dla nas najważniejsze. Dzięki temu ustalimy rzeczy, od których powinny rozpocząć wybieranie miejsca naszego zamieszkania. Teoretycznie taki wybór jest najłatwiejszy i zaoszczędzi nam sporo dywagacji. W praktyce warto jednak spisać wszystkie mocne strony obu rozwiązań — najlepiej, jeśli mamy konkretne mieszkania do wyboru i zastanowić się, czy rezygnując z danego elementu, możemy zyskać dużo więcej przy drugiej opcji. Dobrą podpowiedzią może być również zwrócenie się do biura nieruchomości i poproszenie o pomoc przy kupnie mieszkania. Oprócz sprawdzania formalności otrzymamy też pomoc fachowców. Często doświadczeni agenci nieruchomości podpowiedzą nam, co może być uciążliwe w danej lokalizacji lub co możemy zaakceptować i dostosować do siebie. Często też pomoc taka przynosi rozwiązania, dzięki którym dostosowujemy dane miejsce do siebie i rozwiązujemy spory problem, którego nie mogliśmy rozwiązać samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here