karma dla psów
fot. unsplash.com

Na pewno chcesz, aby twój pies zawsze otrzymywał wszystko to, co najlepsze. Dlatego kluczowe jest, aby wybrać dla niego odpowiednią karmę. Karma dla psów jest podstawą diety każdego pupila. Na co zwrócić uwagę wybierając jedzenie dla psów? Co może jeść pies, a czego powinien absolutnie w swojej diecie unikać?

Dieta gotowana dla psów – czy to dobry wybór?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy w ogóle warto karmić psa gotową karmą, a może lepiej wybrać samodzielne gotowanie dla pupila, które rozwiązanie będzie lepszy wyborem? Samodzielne przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków dla psów nie jest prostym zadaniem. Zasady żywieniowe dla psów są bardzo rygorystyczne, więc trzeba mieć na uwadze wiele rzeczy, lista pokarmów, których psy nie mogą spożywać, jest bardzo długa.

Ogromnym błędem jest dawanie psu wszelkich resztek ze stołu, jeśli chcesz dawać psu do jedzenia domowe jedzenie, to musi być ono przygotowane od zera. Psy nie mogą jeść przede wszystkim cukru oraz soli, odpada więc wiele gotowych półproduktów. Poza tym na ich układ trawienny nie działają dobrze wszelkie zboża, czy to w postaci śruty, czy też w postaci mąki – nie można więc im dawać do jedzenia pokarmów, które mają dużą ilość zboża w składzie. Do tego gotując karmę, nie można absolutnie używać takich składników, jak cebula, czosnek, awokado, ksylitol, rodzynki i winogrona – są one toksyczne dla zwierząt!

karma dla psa
fot. unsplash.com

Najlepsza dla psów jest dieta w całości mięsna, w końcu to mięsożercy! Zbilansowanie takiej diety nie jest jednak proste, ze względu na to, że w naturze wilki zjadają także podroby, mózg i oczy, piją krew, gryzą rogi, kopyta i sierść, są one w stanie dostarczyć sobie więcej składników odżywczych – jednak domowe psy otrzymują już przetworzone mięso, ich dieta musi być uzupełniania między innymi o wapń, algi i inne dodatkowe składniki. Do tego nie można psa karmić zawsze tym samym rodzajem mięsa, dieta musi być zróżnicowana, trzeba do niej włączyć różne rodzaje mięsa, ale nie można im podawać wieprzowiny i dziczyzny z dzików. Dlaczego? Ponieważ świnie przenoszą wściekliznę rzekomą, która jest dla psów śmiertelna. Mogą za to jeść wołowinę, króliki, drób i inne ptaki, inną dziczyznę. 

Jak kupić karmę dla psa?

Ze względu na wygodę wielu właścicieli psów decyduje się jednak na gotową karmę. To wygodne rozwiązanie, które pozwala łatwo nakarmić pupila. Wyróżnia się przede wszystkim karmę suchą i mokrą. Którą wybrać? Karma sucha jest bardziej poręczna i wygodna, ale podając ją, należy pamiętać o tym, aby pies zawsze miał dostęp do wody. Poza tym, można ją też namoczyć przed podaniem. Karmy mokre dobrej jakości są także dobrym wyborem, są bogate w mięso i psy chętnie je jedzą. 

Ale na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz karmę dla psa?

Zawartość mięsa

Na rynku nie brakuje różnych karm dla psów, jednak większość tańszych rozwiązań to karmy zbożowe, z małą zawartością mięsa w karmie. Czasami nawet drogie karmy popularnych marek mają w składzie bardzo mało mięsa, warto więc nauczyć się czytania składów! Na pierwszym miejscu w składzie powinno znajdować się mięso. Najlepiej, aby karma zawierała przynajmniej 40% mięsa w swoim składzie. 

Smak

Wybieraj taki rodzaj karmy, jaki twój pupil chętnie zjada! Dzięki temu możesz mieć pewność, że miska zawsze będzie pusta.

pies
fot. unsplash.com

Zawartość białka

Białko jest dla psów bardzo ważne, powinno go być więcej w karmach dla psów aktywnych oraz młodych, które jeszcze intensywnie rosną. Zbyt duża zawartość białka w karmach dla psów starszych i mało aktywnych może się jednak skończyć problemami z nerkami. Dlatego należy dopasować ilość białka do potrzeb konkretnego zwierzęcia. 

Wielkość opakowania

Jeśli twój pies jest mały, to dwudziestokilogramowy worek karmy zwietrzeje, zanim pupil go zje. Wybieraj wielkość opakowań do tego, ile je twój pies.

Specjalne wymagania

Zwierzęta mogą mieć różne specjalne wymagania, jeśli chodzi o karmę. Na przykład, jeśli twój pies ma uczulenie na jakiś ze składników, musisz zwrócić uwagę, aby wybierać hipoalergiczne karmy. Także psy sterylizowane potrzebują specjalnej karmy – ma ona mniej kalorii, dzięki czemu zwierzę nie zjada jej tak dużo i nie tyje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here