karma dla mopsa
fot. unsplash.com

Psy to mięsożerne zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej jakości karmy, aby dobrze rosnąć. Mięso jest dla psów bardzo ważne, ale mało kto ma czas na to, aby codziennie gotować świeże posiłki dla swojego psa. Szczególną uwagę należy poświęcić żywieniu szczeniaków. Dieta powinna być dopasowana nie tylko do tego, jakiego psa masz, ale też jakiej wielkości będzie on docelowo. Pełnoporcjowych karm dla szczeniąt ras małych jest podstawą diety dla małego pieska, ale jak ją wybrać? Podpowiadamy, na co koniecznie należy zwrócić uwagę.

Małe rasy, czyli jakie? 

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są to małe rasy psów? To wszystkie psy, które w życiu dorosłym nie przekroczą wagi 10 kilogramów. W tej kategorii można jeszcze wyróżnić miniaturki, karma dla yorków, shih tzu czy mopsa, szczególnie kiedy są szczeniakami, powinna bnyć dopasowana do rasy i docelowej wagi pieska. 

Najlepszym wyborem są karmy dedykowane dla szczeniaków małych ras, niekoniecznie musi to być karma dla konkretnej rasy, ważne, aby była ona przeznaczona dla psów małych.

Sucha czy mokra?

Na rynku znaleźć można zarówno mokre, jak i suche karmy przeznaczone dla psów. Czym się różnią? Zawartością wody! 

karma dla yorka
fot. unsplash.com

Sucha karma dla psów ma bardzo niską zawartość wody, w zamian jednak pozytywnie wpływa na stan zębów. Podczas gryzienia pies oczyszcza swoje uzębienie i w ten sposób pozbywa się z niego kamienia i płytki bakteryjnej. Dlatego jest to cenny składnik psiej diety. Warto jednak pamiętać o tym, aby blisko miski z karmą pies miał zawsze wodę, dzięki temu będzie mógł pić tak dużo, jak tylko potrzebuje. Warto zachęcić szczenię do tego, żeby napiło się po posiłku składającego się z suchej karmy, dzięki temu trawienie będzie przebiegać prawidłowo. Dla psów małych ras koniecznie wybieraj takie karmy, które mają odpowiednio małe granulki. Inaczej pies nie będzie w stanie ich pogryźć, co skończyć się może uszkodzeniem zębów! Granulki dla psów małych ras są o wiele łatwiejsze do zjedzenia, a tym samym pupil chętniej je zjada.

Mokra karma dla psów ma około 70–83% procent wody w sobie, jest ona mniej kaloryczna od karmy suchej jeśli pod uwagę bierze się wage produktu. Szczeniaki jednak o wiele chętniej zjadają karmę mokrą, bo jest ona miękka, nie wymaga gryzienia, a do tego apetycznie pachnie. Warto jednak mieszać karmę dla psów w proporcji jeden do jednego, aby w misce zawsze znalazł obydwa rozwiązania. 

Jak wybrać karmę dla szczeniaka małej rasy?

Karma dla szczeniaków małej rasy powinna być przede wszystkim wysoko strawna, małe pieski mogą mieć bowiem problemy z odpowiednim trawieniem karmy, szczególnie jeśli dopiero od niedawna zaczęły jeść coś poza mlekiem. Do tego małe psy szybciej rosną i dojrzewają od psów dużych ras, co przekłada się na to, że w przeliczeniu na procent swojej wagi zjadają więcej pokarmu! Dlatego karma musi być łatwa w strawieniu i mieć wysoką zawartość składników odżywczych.

Małe psy potrzebują dużo białka w diecie, bez względu na to, jakiej będą wielkości. Białko jest jednak najważniejszym budulcem dla każdego mięsożercy. Dlatego należy psu dostarczać tylko karmy wysokiej jakości, które w swoim składzie będą miały odpowiednio dużo białka. Najlepiej więc zainwestować w karmy mięsne, które mają 50% i więcej mięsa w składzie. Na rynku znaleźć można wiele karm zbożowych, ale są one raczej pustymi wypełniaczami, niż dobrym rozwiązaniem dla psa. Jeśli zależy ci na zdrowiu pupila, postaw na coś lepszego, mimo że cena jest o wiele lepsza. Zapewnij też pupilowi gryzaki naturalne z suszonego mięsa. 

karma dla szczeniaka
fot. unsplash.com

Kiedy podajesz psy karmę, zwróć uwagę także na to, czy jest miska jest czysta. Żaden pies nie powinien jeść z brudnej miski. Jak często karmić szczeniaka? Wiele osób twierdzi, że tak często, jak tylko on tego potrzebuje. Małe rasy psów jedzą dużo, ale powinny jeść raczej w bardzo małych porcjach. Koniecznie kontroluj stan zwierzaka i zwracaj uwagę na to, czy jest najedzony i czy nie tyje zbyt szybko. Karmienie szczeniaka nie jest trudne, o ile wiesz, jaką karmę dla niego możesz wybrać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here