Dawczyni komórek jajowych

Wzrost liczby wyspecjalizowanych klinik zajmujących się technikami wspomaganego rozrodu jest niewątpliwie odpowiedzią na rosnący problem niepłodności u coraz młodszych kobiet i mężczyzn. Z roku na rok przybywa procedur i technik, które ułatwiają drogę do macierzyństwa i dają nadzieję nawet tym, którzy nie mają żadnych szans na naturalną ciążę.

Jedną z takich metod jest możliwość skorzystania z dawczyni komórek jajowych, czyli młodej i zdrowej kobiety, która dobrowolnie i legalnie oddaje do adopcji swoje zdrowe komórki jajowe. Dawstwo komórek jajowych znajduje zastosowanie wtedy, gdy problem leży po stronie kobiety. Do głównych schorzeń uniemożliwiających naturalne zajście w ciążę należą: zaburzenia hormonalne, brak owulacji, wygaszanie czynności jajników, co z kolei prowadzi do słabszej jakości komórek jajowych.

Kto może zostać dawczynią komórki jajowej?

Każda klinika leczenia niepłodności działa według własnych restrykcyjnych zasad, które musi spełnić kandydatka na dawczynię komórek jajowych. Najważniejsze z nich to wiek i stan zdrowia. Górną granicą wieku jest 30-35 lat, gdyż właśnie wtedy, nawet u zdrowej kobiety obniża się płodność. Dawczyni komórek jajowych musi być osobą zdrową (nie można mieć żadnej przeszłości nowotworowej, zaburzeń neurologicznych czy psychicznych. Po wstępnej kwalifikacji dawczyni musi dostarczyć aktualne wyniki badań, w tym cytologii i badania ginekologicznego, które wykluczą nowotwór szyjki macicy i jakiekolwiek stany zapalne. Ważnym aspektem jest również to, że dawczyni komórek jajowych musi mieć regularne cykle miesiączkowe i prawidłową owulację potwierdzoną monitoringiem. Na koniec określany jest fenotyp dawczyni, czyli wszystkie jej cechy zewnętrzne: budowa ciała, waga, wzrost, kolor oczu, włosów. Wszystko po to, aby przyszli rodzice mogli dopasować dawczynię do biorczyni.

Czy warto zostać dawczynią komórek jajowych?

Zdecydowanie warto oddać swoje zdrowe komórki jajowe. W Polsce i na świecie rośnie liczba młodych par, które marzą o dziecku, a z różnych powodów adopcja nie wchodzi w grę. Bardzo często metoda zapłodnienia pozaustrojowego oraz dawstwo komórek jajowych to jedyna droga do tego by być rodzicem. Warto dodać, że jest to procedura całkowicie anonimowa i nie wchodzą w grę żadne roszczenia z tego tytułu nawet po wielu latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here