Skręcenie kostki bardzo przypomina jej zwichnięcie, choć jest lżejsze w skutkach oraz nie odznacza się tak dużą intensywnością objawów. Niemniej jednak jest to dosyć mało komfortowy stan, który wymaga pomocy lekarskiej. Najlepszym specjalistą w przypadku takiego urazy, jest lekarz medycyny sportowej. Warszawa podobnie jak inne większe miasta mają ułatwiony dostęp do wielu specjalistów. Gorzej sprawa wygląda w mniejszych miejscowościach. Jeżeli chodzi o sam uraz, to jest on dosyć często spotykany wśród osób czynnie uprawiających sport, choć nie tylko. Kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.
Jakie są objawy skręcenia kostki?
Narastający przy próbie poruszenia kostką ból, miejscowa opuchlizna czy uczucie ciepła to najważniejsze objawy skręcenia kostki. Objawy te mogą się zmieniać i przybierać na sile w zależności do tego, jak duże jest uszkodzenie. Innymi słowy, z którego stopnia skręceniem kostki mamy do czynienia. Nigdy jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Poza tym warto także ustabilizować skontuzjowane miejsce, by zapobiec jego dalszym uszkodzeniom.
Rozpoznanie i diagnoza
W przypadku skręcenie kostki bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy i czas udzielenia pomocy. W końcu ból i opuchlizna mogą szybko narastać, w zależności od tego, jak rozległe jest uszkodzenie. By dać temu pełen obraz, potrzebne jest badanie RTG lub USG. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z CM, gdzie mogą otrzymać pomoc bez zbędnego oczekiwania, co w przypadku wciąż jeszcze trwającej pandemii koronawirusa oraz gwałtownych zachorowań na grypę, może być utrudnione, jeśli zdecydujemy się na szpitalny SOR. Podjęcie szybkiego działania skraca czas rekonwalescencji i pozwala na szybszy powrót do aktywności sportowej.
Właściwa diagnostyka pozwala z kolei wykluczyć także inne uszkodzenia jak, chociażby: zwichnięcie, pęknięcia, czy złamania i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jaką rolą odgrywa fizjoterapia w leczeniu urazu stawu skokowego?
Rehabilitacja to bardzo ważna rzecz w przypadku większości urazów sportowych. Pozwala bowiem nie tylko wrócić do pełnej sprawności i znacznie skrócić czas rekonwalescencji, ale także uodparnia kostkę na przyszłe urazy. Jeżeli dojdzie już do ponownej kontuzji, to zazwyczaj jest ona lżejsza w skutkach. Gdzie znaleźć dobrego fizjoterapeutę? Warto popytać wśród znajomych lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując, chociażby „rehabilitacja Warszawa” w prosty sposób znajdziemy listę placówek oraz osoby zajmujące się fizjoterapią.