Jak dbać o biżuterię

Odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja biżuterii są niezbędne, by ulubione ozdoby cieszyły jak najdłużej. Niemal każda kobieta kompletuje biżuterię w zależności od swojego stylu i okazji. Dodaje pewności siebie i niezwykłego uroku. Jak jednak o nią zadbać? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Przechowywanie i pielęgnacja biżuterii 

Piękno biżuterii jest przemijające, jeśli nie jest ona odpowiednio pielęgnowana. Wystarczy przechowywać ją w szkatule lub innym pojemniku oraz stosować proste sposoby pielęgnacji, aby zachowała swoje cenne walory estetyczne na długo. Ulubione bransoletki damskie, kolczyki czy naszyjniki będą wtedy wspaniałym dopełnieniem stylizacji. Wyjaśniamy, jak czyścić złotą i srebrną biżuterię, a także jak ją przechowywać.

Czyszczenie biżuterii a jej piękno 

Do wyboru są różne sposoby pielęgnacji – można oddać cenną biżuterię do jubilera albo wykorzystać domowe metody. Samodzielna pielęgnacja może być zbyt ryzykowna, dlatego wartościowe bransoletki damskie czy obrączki lepiej zanieść do profesjonalisty. Można też zaopatrzyć się w specjalne chusteczki do czyszczenia złota i srebra lub skorzystać z domowych sposobów.

Jak pielęgnować złote bransoletki damskie i inne ozdoby? 

Złota biżuteria posiada wiele walorów estetycznych, między innymi wyróżnia ją wspaniały blask. Aby zachwycała jak najdłużej, najlepiej chronić ją przed różnymi środkami czyszczącymi, piorącymi i myjącymi, a przede wszystkim przed silnymi detergentami. Można ją oddać do jubilera, który najlepiej zadba o nasze bransoletki damskie czy pamiątkowe pierścionki, ale sprawdzą się także sposoby domowe. Złotą biżuterię warto przechowywać w pudełku lub kuferku, a jej poszczególne ozdoby owijać w ściereczki lub przechowywać w osobnych woreczkach.

Jak pielęgnować srebro? 

Srebrną biżuterię należy przechowywać w szkatułkach lub kartonowych pudełkach, gdyż pod wpływem wilgoci może ona ciemnieć. Proces oksydacji sprawia, że bransoletki damskie, pierścionki czy łańcuszki staną się matowe, utracą swój cenny piękny blask. Wilgoć sprawia ponadto, że srebrna biżuteria może żółknąć. Z kolei pozłacane srebro wymaga zabezpieczenia przed wodą i kosmetykami – najpierw trzeba zaaplikować krem i serum do twarzy czy żel do rąk, a potem założyć ozdoby biżuteryjne.

Profesjonalne czyszczenie czy sposoby domowe?

Najlepsze efekty zapewnia czyszczenie profesjonalnymi metodami, ale warto znać też sposoby domowe, które często okazują się być w pełni wystarczające. Na przykład czyszczenie sodą oczyszczoną lub pastą do zębów powinno sprawić, że naszyjniki, bransoletki damskie czy kolczyki odzyskają swój blask. W ten sposób można przywrócić im piękno, ale trzeba robić to starannie, uważając, by ich nie uszkodzić. 

Nie jest też wskazany kontakt biżuterii z wodą i chemią – warto o tym pamiętać na co dzień. Do przechowywania cennych ozdób sprawdzą się eleganckie lub klasyczne pojemniki albo szkatułki z drewna lub metalu. Zapewnią podstawową ochronę, ale także ułatwią utrzymanie porządku w ozdobach biżuteryjnych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here